Sprzedaż smartfonów w Polsce spadła

Sprzedaż smartfonów w Polsce spadła

Inflacja i spowolnienie gospodarcze dało się we znaki mieszkańcom Polski. Przejawem tego jest malejąca konsumpcja. Najnowsze badania pokazują, że ograniczenie wydatków dotyczy także rynku urządzeń mobilnych. Jak duże odnotowano spadki?

Wydatki Polaków na sprzęt elektroniczny

Dane zebrane przez GfK Polonia pokazują, że w ciągu pół roku, od października 2022 roku do kwietnia 2023 roku, klienci w Polsce wydali na sprzęt elektroniczny 32,8 mld złotych. To o 1,3 mld złotych więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Interesująco, większość tej kwoty, a dokładnie 23,9 mld złotych, została wydana w sklepach stacjonarnych.

Najbardziej popularne kategorie sprzętu

Z analizy wynika, że najwięcej pieniędzy polscy klienci wydali na urządzenia z kategorii telekomunikacja – aż 36 mld złotych, co stanowi wzrost o 22,2% rok do roku. Dla porównania, za duże AGD zapłacili łącznie 19,8 mld złotych (spadek o 7,6% rok do roku), za sprzęt IT – 16,1 mld złotych (spadek o 2,1% rok do roku), za małe AGD 12,4 mld złotych (wzrost o 6,6% rok do roku), a za elektronikę konsumencką 10,4 mld złotych (spadek o 22,5% rok do roku).

Trendy na rynku smartfonów

Mimo wzrostu wydatków na sprzęt elektroniczny, sprzedaż smartfonów w Polsce sukcesywnie kurczy się od czerwca 2022 roku. Od października 2022 do kwietnia 2023 roku sprzedano 4,8 mln smartfonów, a w kwietniu 2023 roku ich ilościowa sprzedaż zmniejszyła się o 12,4%.

Z drugiej strony, wartościowo sprzedaż smartfonów rośnie – w zależności od miesiąca nawet o 40% rok do roku, choć w kwietniu 2023 roku o „tylko” 10%. To sugeruje, że choć Polacy kupują coraz mniej telefonów, to płacą za nie więcej niż rok wcześniej.

Źródło: Tabletowo.pl

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos