Search

Szwajcaria przyspiesza – sieć 5G Sunrise pokrywa już 309 miast!

Szwajcaria przyspiesza – sieć 5G Sunrise pokrywa już 309 miast!

Sunrise to drugi największy operator komórkowy w Szwajcarii. Właśnie zakończył kolejny etap swojej inwestycji, czyli uruchomienie sieci 5G w 309 miastach na terenie alpejskiego kraju. Rozpoczęcie projektu nastąpiło w maju 2019 roku. To czyni wdrożenie bardzo sprawnym i szybkim. 

Co ciekawe, jak wynika z informacji prasowej, daje to Sunrise prawie dwukrotnie większe pokrycie siecią od głównego konkurenta, czyli państwowego operatora Swissom. Sunrise zrezygnował jednocześnie z wdrożenia 5G z wykorzystaniem pasma 700 MHz. Powodem jest brak odczuwalnych różnic między 4G+ i 5G w tym paśmie, a także brak dostępnych na rynku urządzeń wspierających tę częstotliwość.

Priorytetem szwajcarskiego operatora wydaje się być skupienie na dostarczeniu szybkeigo 5G korzystającego z zakresu 3,5 GHz. To pozwala na osiągnięcie prędkości nawet do 2 Gbps. Pomiary testowe są obiecujące. Zgodnie z przedstawionymi badaniami 5G jest średnio do 10 razy szybsza do surfowania i ma 2,5 razy szybszy czas reakcji (opóźnienie) niż 4G.

To nie koniec ambitnych planów Sunrise. Szwajcarzy odważnie zapowiadają, że do końca 2019 roku zasięg w standardzie piątej generacji będzie dostępny we wszystkich miastach i miasteczkach. Wzięto pod uwagę nawet spodziewane opóźnienia ze względu na skomplikowane procedury formalne. Nie przekroczy ono jednak 30%.

Dodatkowo, Sunrise stał się pionierem Internetu rzeczy (IoT). Wprowadził do użytku tzw. Indoor Coverage as a Service. To rozwiązanie bazujące na 5G Lampsite – urzędzniach radiowych wielkości access pointów wifi.

źródło: tmt.expert / inf. prasowa 

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos