UKE rozmawia z operatorami o nowym systemie pomiaru jakości usług mobilnych

UKE rozmawia z operatorami o nowym systemie pomiaru jakości usług mobilnych

W dniu dzisiejszym podczas Ericsson Tech Days, Jacek Oko, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), poinformował, że urząd regulacyjny jest obecnie w trakcie rozmów z operatorami na temat nowego systemu pomiaru jakości usług dostępnych w sieciach mobilnych. Celem nowego systemu jest monitorowanie parametrów jakościowych usług mobilnych, a nie tylko kwestii zasięgu sygnału, jak proponowali operatorzy.

System oparty będzie na danych dotyczących infrastruktury mobilnej, które będą zgłaszane przez operatorów do publicznych rejestrów. Dane te będą znacznie bardziej szczegółowe niż obecnie dostępne w Systemie Informacyjnym Infrastruktury Sieciowej (SIIS). Przewidywane są także aktywne pomiary parametrów usług.

Prezes UKE wskazał, że metodyka systemu może się zmieniać w czasie, ponieważ nie ma jeszcze sprawdzonych sposobów realizacji takich systemów pomiarowych. Potencjalne niedostatki jakościowe usług mobilnych mają być rozwiązywane w ramach dobrowolnej współpracy operatorów z regulatorem. Jeśli jednak takie narzędzia nie dadzą rezultatu, podejmowana ma być administracyjna interwencja regulacyjna zgodna z obowiązującym prawem.

Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos