Search

UKE walczy z fake newsami na temat 5G

UKE walczy z fake newsami na temat 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej postawił sprawę jasno. 5G jest bezpieczne dla ludzi i nie jest czynnikiem kancerogennym. To odpowiedź na szerzącą się dezinformacje i fake newsy, które zdobywają na popularności w sieci.

Sieć 5G nie ma nic wspólnego z pandemią koronawirusa, a ryzyko zachorowania na raka nie jest większe niż podczas jedzenia marynowanych warzyw, a jest mniejsze niż w przypadku spożywania czerwonego mięsa, pracy na nocną zmianę lub picia gorącej kawytaki komunikat na swojej stronie internetowej opublikowało UKE.

Instytucje wielu państw oraz przedsiębiorstwa wdrażające 5G od dłuższego czasu mierzą się z teoriami spiskowymi dotyczącymi 5G. Od momentu rozpowszechniania się epidemii COVID-19 liczba nieprawdziwych informacji i szkodliwych plotek na temat technologii piątej generacji zdecydowanie wzrosła.

Nieprawdziwe są informacje, które w jakikolwiek sposób łączą budowę sieci 5G z wystąpieniem aktualnej pandemii koronawirusa. Zgodnie z oświadczeniem WHO wirusy nie mogą przenosić się drogą fal radiowych. Co więcej, wirus rozprzestrzenia się także w krajach, które nie posiadają działających sieci 5G. Drogą przenoszenia się jest drogą kropelkową, gdy zainfekowana osoba mówi, kaszle lub kicha. Można się także zarazić przez dotknięcie zakażonej powierzchni i następnie dotknięcie okolic twarzy. Niemożliwe jest, by sieci komórkowe, w tym 5G, miały jakikolwiek wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa – czytamy w oświadczeniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Czy zapewnienia polskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego pomogą? Trudno powiedzieć. Jednak każdy krok uczyniony w kierunku uświadamiania i ograniczania fake newsów jest na wagę złota.

Źródło: komunikat UKE

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos