W dniu 25 maja 2023 roku miało miejsce oficjalne uruchomienie przemysłowej sieci 5G w modelu Open RAN. Wydarzenie to odbyło się w krakowskim inkubatorze technologicznym Hub4Industry, zlokalizowanym w Astor Robotics Center, gdzie T-Mobile Polska prowadzi zaawansowane projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji.
Sieć 5G Open RAN – komponenty i ich dostawcy
Sercem nowo utworzonej sieci jest część radiowa zbudowana w architekturze Open RAN, dostarczona przez polską firmę IS-Wireless. Elementy końcowe sieci, czyli tzw. końcówki radiowe, dostarczyła irlandzka firma Benetel. Z kolei za część szkieletową sieci, inaczej nazywaną Core, odpowiedzialne jest T-Mobile Polska.
Polska sieć 5G Open RAN – przyszłość przemysłu
Budowę sieci zapowiedziano już w 2021 roku, a jej celem jest wsparcie projektów związanych z robotyzacją i automatyzacją. Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless, podkreśla znaczenie sieci 5G dla przyszłości polskiego przemysłu.
Bardzo się cieszę z uruchomienia pierwszej w Polsce sieci 5G dla przemysłu w modelu otwartym. To ważne w kontekście zmian na naszym rynku – wkrótce w kraju do dyspozycji firm i samorządów oddane zostanie pasmo częstotliwości przeznaczone do budowy prywatnych sieci 5G. Efekty naszej współpracy z Krakowie pokazują, że takie sieci można budować w oparciu o rodzime rozwiązania i do tego będziemy zachęcać – powiedział Rafał Sanecki.
Udział O-RAN Alliance w inauguracji sieci
W ceremonii uruchomienia sieci wzięli udział nie tylko partnerzy projektu, ale również Alex Choi, przewodniczący O-RAN Alliance, organizacji odpowiedzialnej za tworzenie standardów dla sieci Open RAN.
Przyszłe plany IS-Wireless
Eksperci IS-Wireless, odpowiedzialni za dostarczenie części radiowej sieci, zapowiadają, że podobne wdrożenia będą ogłaszać wkrótce zarówno w kraju, jak i za granicą.
Rzeczywiście, fakt, że już za chwilę własne prywatne sieci 5G będą mogły budować samorządy i przedsiębiorcy zapowiada ciekawą branżową zmianę, a rozwiązania Open RAN wydają się idealnie pasować do potrzeb tych segmentów rynku. – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny w inkubatorze hubraum.
Potencjał dla startupów i MŚP
Korzyści z wprowadzenia sieci 5G Open RAN mogą wynikać nie tylko dla dużych korporacji, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów technologicznych.
Sytuacja jest też niezwykle ciekawa dla hubraum, ponieważ przed szansą stają startupy oraz małe i średnie firmy technologiczne – w tym segmencie rynku jest całkiem dużo rzeczy do zrobienia, od budowy aplikacji optymalizujących sieć i dbających o cyberbezpieczeństwo aż do budowy i utrzymania takich siec – zaznacza Wojciech Pawlak.
Uruchomienie przemysłowej sieci 5G Open RAN w Polsce stanowi kolejny ważny krok na drodze do cyfrowej transformacji przemysłu. Wykorzystanie rodzimych rozwiązań technologicznych i zaangażowanie kluczowych graczy rynku telekomunikacyjnego pokazuje, że Polska jest gotowa na tę zmianę. Cieszymy się, że możemy być świadkami tych przemian, i z niecierpliwością czekamy na dalsze kroki w tej fascynującej podróży.
Źródlo: Telko.in
Dodaj komentarz
Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *