Uruchomienie pierwszej sieci 5G Open RAN dla przemysłu w Polsce

Uruchomienie pierwszej sieci 5G Open RAN dla przemysłu w Polsce

W dniu 25 maja 2023 roku miało miejsce oficjalne uruchomienie przemysłowej sieci 5G w modelu Open RAN. Wydarzenie to odbyło się w krakowskim inkubatorze technologicznym Hub4Industry, zlokalizowanym w Astor Robotics Center, gdzie T-Mobile Polska prowadzi zaawansowane projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji.

Sieć 5G Open RAN – komponenty i ich dostawcy

Sercem nowo utworzonej sieci jest część radiowa zbudowana w architekturze Open RAN, dostarczona przez polską firmę IS-Wireless. Elementy końcowe sieci, czyli tzw. końcówki radiowe, dostarczyła irlandzka firma Benetel. Z kolei za część szkieletową sieci, inaczej nazywaną Core, odpowiedzialne jest T-Mobile Polska.

Polska sieć 5G Open RAN – przyszłość przemysłu

Budowę sieci zapowiedziano już w 2021 roku, a jej celem jest wsparcie projektów związanych z robotyzacją i automatyzacją. Rafał Sanecki, dyrektor marketingu w IS-Wireless, podkreśla znaczenie sieci 5G dla przyszłości polskiego przemysłu.

Bardzo się cieszę z uruchomienia pierwszej w Polsce sieci 5G dla przemysłu w modelu otwartym. To ważne w kontekście zmian na naszym rynku – wkrótce w kraju do dyspozycji firm i samorządów oddane zostanie pasmo częstotliwości przeznaczone do budowy prywatnych sieci 5G. Efekty naszej współpracy z Krakowie pokazują, że takie sieci można budować w oparciu o rodzime rozwiązania i do tego będziemy zachęcać – powiedział Rafał Sanecki.

Udział O-RAN Alliance w inauguracji sieci

W ceremonii uruchomienia sieci wzięli udział nie tylko partnerzy projektu, ale również Alex Choi, przewodniczący O-RAN Alliance, organizacji odpowiedzialnej za tworzenie standardów dla sieci Open RAN.

Przyszłe plany IS-Wireless

Eksperci IS-Wireless, odpowiedzialni za dostarczenie części radiowej sieci, zapowiadają, że podobne wdrożenia będą ogłaszać wkrótce zarówno w kraju, jak i za granicą.

Rzeczywiście, fakt, że już za chwilę własne prywatne sieci 5G będą mogły budować samorządy i przedsiębiorcy zapowiada ciekawą branżową zmianę, a rozwiązania Open RAN wydają się idealnie pasować do potrzeb tych segmentów rynku. – mówi Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny w inkubatorze hubraum.

Potencjał dla startupów i MŚP

Korzyści z wprowadzenia sieci 5G Open RAN mogą wynikać nie tylko dla dużych korporacji, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów technologicznych.

Sytuacja jest też niezwykle ciekawa dla hubraum, ponieważ przed szansą stają startupy oraz małe i średnie firmy technologiczne – w tym segmencie rynku jest całkiem dużo rzeczy do zrobienia, od budowy aplikacji optymalizujących sieć i dbających o cyberbezpieczeństwo aż do budowy i utrzymania takich siec – zaznacza Wojciech Pawlak.

Uruchomienie przemysłowej sieci 5G Open RAN w Polsce stanowi kolejny ważny krok na drodze do cyfrowej transformacji przemysłu. Wykorzystanie rodzimych rozwiązań technologicznych i zaangażowanie kluczowych graczy rynku telekomunikacyjnego pokazuje, że Polska jest gotowa na tę zmianę. Cieszymy się, że możemy być świadkami tych przemian, i z niecierpliwością czekamy na dalsze kroki w tej fascynującej podróży.

Źródlo: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos