Wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce to 6,2 mld złotych

Wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce to 6,2 mld złotych

Analitycy z firmy PMR wycenili wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce na 6,2 miliarda złotych. Dotyczy to danych z 2020 roku. Kwota ta odpowiada za 25% całkowitych przychodów operatorów komórkowych. Rynek nadal rośnie, co potwierdzają trendy dotyczące wzrostu liczby użytkowników podłączonych do sieci mobilnej. Według prognoz PMR ten segment rynku w Polsce w latach 2021-2026 będzie rósł średniorocznie o 4,9%.

– Koniunkturę rynku pozytywnie kształtują zarówno trendy ilościowe, jak i rosnącego/stabilnego ARPU z usługi. Kluczowym segmentem rynku budującym jego wartość są usługi „data” w telefonach. Z kolei internet mobilny w modelu dedykowanym, jako kategoria produktowa, traci na znaczeniu z uwagi na rosnącą popularność usług internetu mobilnego w taryfach głosowych dla smartfonów oraz konkurencji ze strony łączy stacjonarnych. Czynnikiem amortyzującym rynek w segmencie dedykowanego dostępu są jednak oferty mobilnego broadbandu w lokalizacji stacjonarnej (dla domu/biura), klasyfikowane jako wprost substytucyjne względem klasycznego broadbandu – fragment przygotowanego raportu przez firmę analityczną PMR.

Według ekspertów, kryzys związany z pandemią COVID-19 miał neutralno-pozytywny wpływ na wartość rynku Internetu mobilnego w Polsce. Podstawowe obszary działalności operatorów telekomunikacyjnych pozostały odporne na skutki kryzysu. W ocenie analityków polski rynek internetu mobilnego jest dojrzały i silnie nasycony usługami, co było korzystnym impulsem w dobie trudności wywołanych sytuacją pandemiczną. 

Niespodziewana sytuacja związana z wybuchem pandemii była jednak katalizatorem, który spowodował wzrost liczby użytkowników korzystających z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych, a także wyraźny przyrost tzw. Heavy userów, którzy wykorzystują łącze mobilne codziennie w ramach rosnącej liczby usług cyfrowych (w postaci strumieniowania audio i wideo oraz gier online). 

PMR szacuje, że w odniesieniu do kolejnych sześciu lat wartość omawianego rynku będzie rosła średniorocznie o 4,9%. Co ciekawe, analitycy nie oczekują skokowego wzrostu przychodów operatorów komórkowych wynikających z transmisji danych wynikających z rozwoju technologii 5G. Według firmy PMR ze względu na działania marketingowe ceny dostępu do abonamentów i usług 5G ulegną obniżeniu. 


Źródło: Telko.in

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos