Wielka Brytania zakazała korzystania ze sprzętu Huawei przy rozwijaniu sieci 5G

Wielka Brytania zakazała korzystania ze sprzętu Huawei przy rozwijaniu sieci 5G

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził nałożenie zakazu używania sprzętu pochodzącego od chińskiego producenta Huawei przy wdrażaniu infrastruktury 5G. Powodem jest zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Zgodnie z nowym planem brytyjscy operatorzy nie będą mogli nabywać nowego sprzętu Huawei 5G po 31 grudnia 2020 r. oraz będą mieli do końca 2027 r. obowiązek wymiany istniejącego sprzętu Huawei w elementach sieciowych wykorzystywanych w 5G. Rząd planuje również zalecić, aby sieci światłowodowe nie korzystały ze sprzętu Huawei.

W styczniu Wielka Brytania postanowiła wykluczyć tak zwanych dostawców wysokiego ryzyka z dostarczania elementów podstawowego wyposażenia sieci 5G i ograniczyć rolę ryzykownych dostawców w innych etapach projektów infrastruktury sieci mobilnych. Huawei już od kilku lat podlega kontroli bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, co było jasną przesłanką do zaliczenia go do grona ryzykownych dostawców.

Brytyjski rząd zwrócił się o poradę do Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (National Cyber Security Centre, NCSC) po tym, jak USA w maju nałożyły nowe sankcje na Huawei.

Huawei odniosło się do podjętej decyzji i poinformował, że jest to zła wiadomość dla każdego, kto ma telefon komórkowy w Wielkiej Brytanii, ponieważ przeniesie to Wielką Brytanię na boczny tor rozwoju cyfrowego, podniesie koszty operacyjne i pogłębi przepaść cyfrową. Firma oświadczyła, że nie oczekiwała, że decyzja USA wpłynie na bezpieczeństwo jej produktów w Wielkiej Brytanii. – Niestety, nasza przyszłość w Wielkiej Brytanii została upolityczniona w ramach wojny handlowej USA z Chinami – czytamy w oświadczeniu.

Sieci światłowodowe również nie skorzystaj ze sprzętu Huawei

Oliver Dowden ogłosił decyzję w parlamencie, mówiąc, że istniejące ograniczenia dotyczące Huawei obowiązują również w newralgicznych i krytycznych częściach infrastruktury mobilnej. Ponadto rząd zaleci, aby operatorzy sieci światłowodowych zrezygnowali z zakupu nowego sprzętu produkowanego przez Huawei. Polityk zapowiedział także, że odbędą się konsultacje techniczne w tej sprawie, które mają wyjaśnić jak długo potrwa obecny stan rzeczy. To tym ważniejsza informacja, gdyż tylko jeden dostawca (poza Huawei) został wyznaczony do dostarczenia pełnej infrastruktury docelowej w Wielkiej Brytanii. Dowden wyraził pogląd, że rząd spodziewa się okresu przejściowego nie dłuższego niż dwa lata.

Decyzja rządu Wielkiej Brytanii ma zapewnić równowagę między zapewnieniem wystarczającej infrastruktury szerokopasmowej a ochroną bezpieczeństwa narodowego. Nadal jednak decyzja nie jest potwierdzona odpowiednim działaniem ustawodawczym. Zapowiedziano wprowadzenie ustawy o bezpieczeństwie telekomunikacyjnym jeszcze tej jesieni. Oliver Dowden w swoim wystąpieniu powiedział, że powinno to zostać wprowadzone w życie przed następnymi wyborami powszechnymi, uniemożliwiającymi operatorom zakup sprzętu Huawei do rozwoju sieci 5G.

Opóźnienie wdrożenia 5G przy wyższych kosztach

Konsekwencją decyzji rządu będzie opóźnienie wdrożenia sieci 5G o około rok i podniesie koszty tej inwestycji do 500 milionów funtów. Nałożone na operatorów wymagania wymiany istniejących urządzeń Huawei do 2027 r. zwiększy koszty o około 2 miliardy funtów i wydłuży opóźnienie w rozwoju sieci 5G od 2 do 3 lat. Dowden wyraził jednak opinię, że termin 2027 r. powinien zapewnić wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić brak zakłóceń w świadczeniu usług telekomunikacyjnych.

Oczekuje się również, że ustawodawstwo opracuje brytyjską politykę wspierania łańcuchów dostaw w sektorze telekomunikacyjnym i zachęcania do lokalnego rozwoju dostawców niebędących zagrożeniem dla bezpieczeństwa cyfrowego.

Według branżowego think-tanku TechUK ma to oznaczać wsparcie rządowe dla nowych standardów OpenRAN i utworzenie National Telecoms Lab w celu dywersyfikacji bazy dostawców usług telekomunikacyjnych. Grupa powiedziała, że ​​decyzja rządu zapewnia właściwą równowagę między bezpieczeństwem a zapewnieniem, że Wielka Brytania może utrzymać swoją pozycję lidera 5G.

Źródło: telecompaper.com

Maciej Biegajewski

Posts Carousel

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Latest Posts

Top Authors

Most Commented

Featured Videos